Ауру кисиге калай психологиялык комек корсетсе бол

Дана 11.11.2014

Менин жасым 22де.Медицина университетинде окимын.Мамам былтыр жаман аурумен ауырып калды(рак молочной железы).Операция жасалды Аллага шукир бари жаксы болатын.Бирак кеше тагы бир хабар естип оз озимди коярга жер таппай отырмын.Кеуде омырткасында метастаз бар коринеди.Акем екеуынын аралары дурыс емес.Оте суык,бир бирине жаны ашымайды,сыйламайды да кейде.Жасы анам 62 де акем 67 де.Унеми мен уйге барганда анам сен ушин омир сурип жатырмын деп айтады.Сен болмасан бурын асылып олер едим.Дым омирден кызык кормедим.Я еркектен я баладан деп айтады.Енди кеше тагы айтты.Сен оку битирсен болды,олемин деп.Катты журегиме батады.Сонгы айда унеми жаман тустер корип журмин.Бирде астынгы жак тистерим канталап тусип жатады,бирде алапес ауруы боп жылап журемин.Бирде букил туган туысымды коремин.Енди нестесем болады?Калай поддержка берсем болады?

Салеметсизбе Дана

, хатынызды  конил бурып окып шыктым, сиздын жазган осы созыныз:

Унеми мен уйге барганда анам сен ушин омир сурип жатырмын деп айтады.Сен болмасан бурын асылып олер едим.

мен ушын ен манызды деп санаймын ,неге екеннын тусундуруге тырысайын.

Озиниз жазып отырсыз- мамыныз бен жане акеныздын арасы оте суйык,жане бир бирине караган коздеры  жаксы емес екеннын. маманыз соган орай, ешкандай озгерис жасаган жок, тек кана окпесын сактап журды озинин ишинде. Койган  диагнозы да адамнын психологиялык жагдайынада байланысты. Оны сиз  Анти рак деген китаптан окисаныз да болады. Д. Шрейбер авторы. Маманызгада оны окуга берсеныз талай талай пайдасы тиеды озине. Маманыз але тыры кезинде омирден тунылып кашып тур. Омирин тек кана сизге байлап отыр,ол оте кателык,жане кудайга да керыс шикканы деп саналады. Неге мен осылай жазыпп турмын-казыр тусундуруге тагы де тырысайын:

Ар адамнын оз ерекшилигы бар,оны быз саусактарымыздагы тамбаларымыз ешкашан ешкинмде кайталмабайтыннын билсек те корсек те болады. Миллиондап туйылган адамнын тек ерекше озинин  тамбасы  бар колынын саусагында да алаканын да. Ол бизге айтылган соз ретинде -сен ерекше адамсын,сенын омирин де оз озине де ен кымбат,жане  ерекше берилген саган сийылык деген соз гой. Ал сиздин маманыз не истеп тур казыр. Меным омирим ен жаман ,жане кийын маган, мен оз озим ушин тургым келмейды, мен так кана кызым ушин журмын бул омирде деп жатыр казыр сизге.

Оз омирин багаламаган адамдар осындай ауруга  ушырайды, адам киналган кезде коз карасын озгертеме екен деген оймен. Бундай коз карасы орысшасы Ненависть к себе,к жизни, к другим,деп айтылады,а онын да кушы оте коп. Махаббаттын кушы адамга коп пайдасы бар болса, ал жек керушилик тек кана зиян кесыр,жане ауру акеледы адамга.

Маманыз казыр тек кана коз карасын озгерткен кунде гана осы аурудан гана бас тартуга мумкиндиги болады. Ал сол ойында калса -мен тек кана сен ушин омирсирип журмын деген мен, канша врачтар да комектессе де ,сиз канша уайымдап журсенызде пайдасы шамалы болады. Маманызга кандай ауйрып журседе бой жеткен адам ретынде караганыныз дурыс болады. Ол озы де омирге талпынып озинин де омирсуруге аягын басу бастау керек. Биздын коп казаки айелдерымиздын оз оздерине  жылы коз карауйы шамалы болганнан кейын оте коп ауруга жол береды. Тек кана  куйеунын жагдайын,тек балаларды гана омирге акелу жагдаймен журеды. Оздерине ещкандай кизыктары жок болады кобинесе.  Маманызга психологты тауып жумыс истегены дурыс болады деп санайымын. Коз карасынын озгергены сол кезде болуы мумкин. Сизге де айтатыным- катты жаман ойга берилип, кандай болса да маманызга комектесемын деген оймен,озинизды де умытпаганызы дурыс болар еды. Айтпесе, сиздин осы кылыктарыныз,маманыздан ешкандай айырмашылыгы жок болганы гой. Маманыз сиз ушин омирсирсе,сиз -маманыз ушын,сонда кашан адам ен бириншиден озынин омирын багалай бастайды? Сиз кудай емессыз, ешкимнын омиринын бир адамда алып каламайды, оны тек кана адамнын озынын омирге талпыны,жане быр Аланнын колында болып турган нарсе. Соны сиз калай да болса маманыз га жеткизгеныныз дурыс болар еды. Осы ойды маманызга , енды озиниз жеткизесыз бе,жок психолог ретинде болама,озыныз корежатарсыз. Сау саламат болыныз,сизге тек кана сабырлык, тозимдилик ,куат тилеймын.

Бекежанова Ботагоз Искракызы, психолог Астаны