Шаршадым! Ата-анамнын санасыздыгынан!

маржан 28.02.2014

Мен озим жайлы айтар болсам Алматы каласында, колледжде 1 курс окимын! Мен бурын ажем мен татеммен ауылда турганмын, ал казир мен ата-анаммен калада турам! Ажем мен татем аукатты болган, ал ата-анамнын жагдайлары томен.Олар 2 болмели уйде турады, ягни 7 адам турамыз! Оте киын сабакка бармайтын болдым ,намаз окитын едим дарет алатын жер таза болмагандыктан намазды да тастадым! Достарыммен де сойлеспейтин, араласпайтын болдым.Менин бауырларымнын бари кишкентай.Ата-анам содан ба билмеймин ашушан, балаларга калай болса солай карайды, мени тук ойламайды.Сабак окуга да мумкиншилик жок !Жакында менин ноудбукимди куртты оган татемнен акша тауып жасатканыммен тагы куртты.Шаршатты десем де болады.Олгим келип кетеди!!!!!

Касымжанова Анар Алиакпаровна

Кеш жарык, Маржан.

Бириншиден, сен узак уакыт бойы ата-ананнан алыс тургандыктан, оз отбасыннын жагдайын жакыннан билген емессин. Казир сен отбасына косылганнан кейин олардын жагдайы соншалыкты жаксы емес екендигин билгеннен кейин, конилин толмауы да мумкин, бирак калай болганымен олар сенин ата-анан жане бауырларын болып табылады. Егер сен озинди сол отбасынын мушеси ретинде карастыратын болсан, сенин комегин де, оларга корсететин ыкпалын да артады.

Егер намаз окыганынды жалгастыргын келсе, онда дарет алатын жердин тазалыгын сактауды оз мойнына алуына болады. Баскалардын сол тазалыкты камтамасыз етуин кутпей-ак, озин сол тазалыктын сакталуын кадагала. Осылайша, сен биртиндеп оларды тартипке уйрете аласын. Арине, ол бир кун немесе бир аптада озгеретин жагдай емес, бирак биртиндеп шыдамдылыкпен женуге болатын жагжай.

Екиншиден, егер сенин сабак окуга уйде мумкиндигин болмайтын болса, онда колледжде сабак окуга болатын китапхана бар шыгар, сабактан кейин калып, китапханада отырып, сабагынды окыганнан кейин гана кайтуга дагдыланганын дурыс болар.

Егер биринши курстан бастап сабакка салгырт карайтын болсан, ол адетке айналып кетуи мумкин. Сондыктан билим алуга мумкиндигинди жогалтып алмай, ешкандай киындыкка карамастан жалгастыруын кажет.

Билими бар азаматтын болашакта оз нанын тауып жеуге мумкиндиги мол болар. Сондыктан жумыссыздардын катарын толтыруды естен шыгарган жон болар. Егер сен болашакта озинди камтамасыз ете алатын жандардын бири болгын келетин болсан, онда ол саган баскалардан туелсиз болуга талпынысынды арттыруы тиисти.

Оз конил-куиннин сырткы орта жагдайы мен баскалардын мумкиндигинен туелсиз болуына тырыса билсен де жаксы болар.

Егер ата-анан балаларга дурыс карамайтын болса, олардын жуйкеси жукарган болар, сен оларга кандай комек бере алатындыгын туралы ойлап кор. Тагы да айта кетейин, озинди олардан болек емес, туган бауырларым деп кабылдайтын болсан, оларды пайдалы дагдылар мен тартипке уйрете аларсын.

Саган шыдамдылык пен сабырлык тилеймин. Егер де тагы сурактарын болатын болса, осы сайтта маган арнаулы сурак коюына болады.

Касымжанова Анар Алиакпаровна, психолог г. Алматы