Страхи у ребенка

Жемис 30.04.2013

Салеметсиз бе,менин есимим Жемис,35 жастамын.Жагдайымды жай гана тусиндирип корейин: менин улым 9 жаска толады ,оте сезимтал. Жолдасым 3 жыл болады омирден кеткенине /иманды болсын/.Журектен сау журген азамат бир кунде кетип калды,33-жаста болатын.Экеси кайтканда улым 6 жаста,кызым 4 жаста болатын.Олим жагдайын билесиз, ул-кызыма да маган да оте катты эсер тигизди.Улымды жалгыз болган сон экесине топырак салуга ер азаматтар алып кеткен. Осы жагдайдан сон улым бурынгыдан бос коринеди, жалгыз калуга коркады,тез ренжиди,катты ашуланшак. Менин улымнын маган коркатынын айтатыны катты аландатады. Мен оган ешкандай коркпа мен касындамын,неден коркасын десем накты айтпайды. Бирак сонгы кезде баска балдардын бапасы жур гой, биздин бапамыз неге кайтыс болды, мама сен кайтыс болмайсын ба деп жылады. Осыдан сон енди менин жаным киналып жур. Улыма калай комектесемин. Кандай жагдай жасауым керек улыма да кызыма да осы жан жаракатын жазу ушин. Мен озимнин жанымнын киналатынын жолдасымсыз кандай киын екенин,онын маган кандай кажет екенин ойлаганда , балаларымнын калай сагынатынын ойлаганда жылай беремин. Ботакоз апа маган акыл кенес берип комектесинизши. Мен Мангыстау облысында турамын,калада билимди психологтар жок.

Жемис саламатсызба, хаттынызга рахмет, оте киын жагдайды жазып отырсыз, озинизге де , балаларга да акенын ,жане  жан жолдасыныздын жоктыгы оте аур тиеды. Бырак, омирде ар турлы жагдайлар болады, онын кайсы дурыс, кайсы бурысын екенын быз шешпиймыз, ол тек кана жаратушы гана быледы. Баланыз оте жас кезынде акесынын басына барганы , жакын адамнын жерлегенды  катты асер берген психикасына. Олимнын озе быр киынга жатады, онын устыне тагыда  оз козымен коргены де екесе катты тиген. Баларга да, сизге де  не болса да омирден  умитты узуге болмайды, тыры адам тиршлигын жасау керек. Сыз балаларга  тусындырып айтыныз, адамнын омиры бул дунеиде  бытседе, ол адамнын жаны  омирбахи тыры болады. Киналган кезде,  ол дуниеге кеткен аке-шешелерымызды тусимызде коремыз гой, ол да быр далел болады, жандары тыры болгандары.  Баланыздын денесыдне коркыныш пайда болган, сондыктан да ол казыр жалгыс уйде калганнан коркып жур. Ол коркынышты сыртка шыгару керек, сыз калаларынызда психологтар жок деп жасыпсыз, оте окиниш  ондай болса. Балалар мен жумыс истейтын психолог в Алматы оте керек сиздын баланызга, айтпесе оскенсайын, бул коркыныш,  алдындагы омирине кесырын тигизеды. Баланызбен кобырек уакыт откузу керек сизге, баурынызга басып, оны калай жаксы коретенынызды корсету керек, бетынен суйып, басынан сипалап, журегиниздын жылуын беру керек, кызыныз га да, баланыз га да. Казактарда балага дуние аперсе, тамагы ток болса, сонын озын жаксы коргендыгын деп тусунеды  кей быр ата аналар. Бырак онын баре де бос нарсе боп калады, балага  журектын жылуысын, мапелеп жаксыкоргенын корсетпесе, бала  быр жагы жетыспей турады. Сизге де бул омирдын быр сыны болып тур, бырак жылап оз озинизды кинаганнан ешкандай пайда кормейсыз. Барыне де тусуныкпен, сабырлык пен карау керек. Алдынызда  не бар екеннын не сыз, не мен былмеймын. Екы балапаныз бар  жолдасыныздын ызы калып тур гой. Айел адам кырык шырагы бар деп айтады гой аталарымыз, сол да быр омирден алынган акыл щыгар. Балаларга кобырек кызык мультфилимидер, жаксы кулькылы кино корсету керек, кобырек позитивтык жагдай жасау керек, жаксы китаптарды окытып, конылын котерып, коркынышын умытатын дай арекет жасау керек, бунын баре сизге казыр комек болады, психолокты тапканша. Психотерапевтты  издеп корыныз, олда бул жайгдайда сизге комек корсеталады, балага  озынын жасына карай успокоительный даре жазып беру керек. Олда керек нарсе казыр баланызга. Психотерапевт деген созден коркпаныз, ол психиатр емес, тек осындай жагдай да адам томен тусыпкенде( депрессия, коркыныш жагдайда) комекты тигизеды. Сау саламат болыныз, баре де але жаксы болып кетеды.Уакыттын аркасында бул жагдайды да умыталасыз.

Бекежанова Ботагоз Искракызы, психолог Алматы