Ашу-ызага коп бой алдырамын...

Таншолпан 16.05.2013

Менiн жасым 20да. Мектептi тамамдаган сон, алып кашу курбаны болдым. Баста барi онай болып корiндi. Уйде 3 келiн бiрге турамыз. 1 жыл оте шыга балалы болдым. Куйеуiм екеумiз жаксы турамыз. Балам катты сыркаттанып узак уакыт ауруханада болдык. Балам жан сактау болiмiнде жатты. 6 ай дегенде уйге оралдык. Сондада балама жаксы кутiм керек. Мен кундiз тунi онын алдынан шыкпаймын. Оны ешкiмге сенiп тапсыра алмаймын. Тiптi ешкiмге де сенбеймiн. Оны катты жаксы корем. Балам тексерiлуде турады. Куйеуiм жумыста. Аптасына, 10 кунде бiр келедi, 1-ак кунге. Онын да жанымда болуын калаймын. Маган демеу болса деймiн. Бiрак онын жумысы гой. Сонгы кездерi ашуга бой алдырып, озiмнен озiм жынданып, не iстерiмдi бiлмей каламын. Ешкiмге керексiзбiн деп санаймын. Кызба мiнезiм озiмдi жеп барады. Бул жагдайдан калай кутылуга болады. Уйде ешкiмдi тындагым келмейдi. Барi маган карсы сиякты корiнедi. Барiне жек корiнiштi козбен караймын. Бiрак ешкiмге бiлдiрмеуге тырысам. Бет алпет айна гой, дереу тусiнiп ата енем де урса бастайды, не жетпейдi саган деп. Ал маган демеушiм жок сиякты. Содан болар жуйкем сыр бере бастады. Кенестерiнiзге зарумiн. Алдын ала рахмет.

Салеметсымбе Таншолпан, балалы болган кейын,сыз букыл конылынызды тек сол нарестеге болдыныз, баска адамдардын баре де сиз ушин керексыз болып калды. Олардын арасында куйеуынызде болып тур. Баланы оте жаксы коруге болмайды, онын катты аурып жургены де сол сиздын  оте коп конилинызды болгеннен де болып тур. Оны сизге тусындырып корейын, сиз казыр ешкымге  сенбей журсыз, адамдардын бары озинизге  кас адамдар деп журсыз, журегыныз так кана жек коринишке толып тур, негативтык эмоцияларга жол берып турсыз. Баланын дуниеге келгенын сиз куанышкка жол бермей турсыз конилинизбен, жане сембеушыликпен.  Касыныздагы туысканарынызды жакын адамдарым деп санамайсыз,  озинизды болекше коресыз, баксаларга караганда озинизды ерекшемын,олардан  жаксымын деп ойлайсыз, бырак ар адам Алланын  жаратканы дегенын умытып турсыз,сол ушын ен жаксыкорген баланыздан кыиншылык корып  жатырсыз,кайта кайта аурганын корып, аурухана тусып жатырсыз. Ешкимге сембегеныныз,ол букыл  жаратушыга сембегеныздын деп табылады. Конылынзды озгертсеныз,журегынызге умит отыныз жандырсаныз, сонда баланыздын да денсаулыгы да озгереды,озиниздын де  конилиниз де баска жакка озгереды. Сау болыныз.

Бекежанова Ботагоз Искракызы, психолог Алматы

Джаманкозова Билимкан Курмангаджиевна

Салеметсиз бе, Таншолпан. Баланызды жаксы коргениниз жане куткениниз дурыс. Бала сизден баска да, туган-туыскандарын танып билгени абзал. Касыныздагы жакын адамдардан комек сураудан уялманыз. Сау болыныз.

Джаманкозова Билимкан Курмангаджиевна, психолог Алматы