Не истеуге болады?

Гульшат Ажгалиева Альбековна 05.05.2015

Мен турмыска шыктым.турмыска шыкканыма 2 жыл болып калды.Биз ата-енемизбен бирге турамыз.Олардын уйлеринде бир нарсе болса олардын бари мен киналимин деп ойлап ешким менинмен сойлеспейди.ал киеуим болса кунде менин созимди сойлейтиндиктен онын отбасы оганда карсы шыкты.Онын улкен агасы жвкында уйге келин алып келди,мамасы сол келиннин айтканынын барин истейди,себеби сол келиннин аягы ауыр екен,бирак кимнен екенин ози билмейди,баринин ойынша ол кыздын аягы,биздин канымыз деп ойлайды.Сол кыз келгели барибир ештене истемейди барин озим истеймин.айтайын дегеним не истеуге болады олардын бари мени де сол кыз сиякты сыйлау ушин?

Хорошо бы по русски

Полонская Ольга Борисовна, психолог Нижний Новгород

Салеметсизбе Гульшат, сиздин хатынызды коныл болип ,окип шиктым. Сиз турмыска 2 жыл бурын шиктыныз ,ата ененизбен бирге турып жатырсыз. Жолдасыныздын шыккан отбасы коп балалалар жерден екен. Сиз турмыс курган кезде сол маселены шешуге ешкандай мумкиндик болган жокпа? Оз оздеринизбен ,жеке тургынга шыккандарыныз сиздерге жаксы болатын еды. Сиз озинизды баска адамдармен салыстырасыз , ол оз озинизды томен санаганызды корсетып тур. Ар нарсены -дурыс истедым бе,жок жаксы истедим бе деп жалтактап баскаларга карап турасыз. Бундай адет озиниздын шыккан отбасынзда туулган адет деп санаймын  -адам бир кунде озгермейды гой , сондыктан,казырги коркыныш,жане жалтактау , сол кезден сизде болганы анык коринип тур.

Сизге оз озинииздын кандай адам екенынизды,жане, озиниздын омиринизде  Ерекшилигинизды тусинсеныз, онда баска адамдардын конилинен шыгу деген ойды да токтатасыз. Биздин казактардын семьяларында кобисинде кыз балага коз карастары оте ерекше-тек кана турмыска шыгуйын калайды, сол барган жерде,тек кана балдай синып,тастай батканнын калайды. Ал киз баланы мяпелеп ,  мартебесын котерип, оны кишкентай кезининен багалап , онын оте кымбатыгын ,жане бакытты болганнын коп айтып уйретсе , оз озин баскаша сезинеды гой. Жылы создерды де коп айтпайды,сондыктан, кыз баласы озин омиринин басынан бастап томен деп санайды. Сол томен санаганы букыл омирине зиянын келтыреды- куйеуне ,онын туйыскандарына ,барине жалпактап ,калай болсада оларга жагуйыны гана тырысады. Сизге озиниздын Ерекшилигинизге коз жетызген кезде гана, оз озинизды сол кезде гана баскалар мен салыстырганды коясыз. Казыр сиз баска келинге жаксы караганын байкап , оз озинизды томен санап турсыз. Сизде оз озиниздын коз карасанызда томен болып тур- кобисинде , озинизде де , тез капа боласыз, бир нарсены дурыс истемесеныз, капа болып, ишинизден ренжип турасыз озинизге. Мен сизге сурак койяын- кашан оз озинизге жылы соз айттыныз,кашан оз озинизды мактадыныз? Ондай оте сирек болатын жагдай шыгар ия? Озиниздын жауабыныз  сизге де  коз карасынызды озинизге томендигин,  тагы да далельдеген шыгар. Уакытынзды тауып, бир рет болсада психологтын кабинетине баралсаныз, коп нарсены шешуге мумкиндиктериниз кобейетинеды. Оны енды озиниз шешиниз,тек хат аркылы сизге комектесуге кол кыска болып тур. Сау болыныз.

Бекежанова Ботагоз Искракызы, психолог Астаны

Салеметсиз бе Гульшат.

Мен казакша жаксы сойлемеймын, содан Сызден кеширим сураймын. Руксат болса, орысша бир-еки соз айтайын.

1) Допускаю мысль, что Ваша самооценка не занижена, а завышена. И многие Ваши претензии к родственникам мужа могут возникать как раз из-за Вашей гордыни (оркокрек). И это тоже требует серьёзной работы с психологом.

2) Для Вас , думаю, сейчас было было полезней подружиться с Вашей абысын, потому что вдвоём вам будет легче выдерживать давление родителей мужа. Она ведь как и Вы, обязательно (попозже) столкнётся с их "претензиями". И лучше(легче) рядом иметь друга, чем врага. Родственники мужа сейчас осторожно с ней общаются, потому что в семье она новый человек. Они пока присматриваются к ней. И Вам лучше не демонстрировать им свою ревность.  Рано или поздно,  она займёт своё место в семье, но Вы всегда будете иметь преимущество,(хоть и младшая), потому что Вы пришли в семью раньше.  То есть, более СВОЯ.

Желаю удачи.

С уважением, Каламкас Канапиева, психолог в Астане