Как можно помочь родителям?

Айжан 28.02.2014

Менин жасым 21-де. мен 4 курс студентпин. мен казир окумен катар жумыс жасап журмин (бос уакытымда) себеби мен ата-анамнан акша алгым келмейди. менен кейн 4 бауырларым бар, жакында тагы да кишкентай дуниеге келеди. мине, мен озимнен кейнги бауырларымды ойлаймын, мамам жай гана тигинши, ал акем таксис болып жумыс жасайды. мен сиздерден комек сурайын деп жаткан маселем мынадай; сонгы кездерде биздин отбасымызда коп киыншылыктар кездесип жатыр. Анамнын аягы ауыр болгандыктан жумыска шыкпайды. ал акем болса машинасы бузылып калгандыктан ол да уйде отыр. анам акеме айтады баска жумыс жаса деп, акем болса барлыгы оз уакытысымен деп айтып жатканына канша уакыт отти. Мен озим Алматыда, ата-анам Шымкентте болгандыктан мен ештенеге комектесе алмаймын. Анам сонгы кезде маган жиы телефон согып жылап алады. мен не истеесем болады. Жагдайымыз томендеп барады. онымен коса туыскандар арасында бир жагдайлар болып олармен жиы араласпаймыз. мен калай комектессем болады?

Касымжанова Анар Алиакпаровна

Кеш жарык, Айжан.

Арине, сенин отбасындагы киын жагдай окиништи. Казирги кезде сенин отбасын каражаттык  жане психологиялык комекти кажет етеди.

Алгашкыдан, сенин отбасын акимшилик тарапынан коп балалы ата-аналарга берилетин комекке суйенеди ме. Егер осы мумкиндикти колданбаган болсаныздар, онда оны да карастырган дурыс болар. Оларга мемлекет тарапынан азын-аулак жардемакы берилуи тиисти. Сонымен катар, акене жумыска туруга комек беруи мумкин, егер арнайы мамандыгы жок болса, кыска мерзимде менгерилетин мамандыкты оз каражаттарынан менгеруге колдау корсетуи мумкин.

Сонымен катар, анан уйде отырып аткаратын жумыстарды издеуине болады. Киши бауырларын сабиге карасатын болса, анан тигиншилигин уйде отырып та жалгастыруына болады.

Мундай киыншылык мерзиминде барлык мумкиндикти карастырган дурыс болады, себеби бир-биринин арасында жанжалдасып, неликтен деген суракка жауап издеген дал казир пайдалы бола коймас.

Сонымен катар, егер киши бауырларыннын болашагы туралы казирден бастап ойлайтын болсан, онда казирги кезде коп балалы отбасыларга комек беретин турли Корлар бар, соларды издестируине болады. Ондай Корлар олардын тегин билим алуы мен стипендия толенуин оз мойнына алуы мумкин.

Ал сенин озинди тауысып уайымга салынуына дал казир болмайды. Сенин казирги кездеги басты максатын болып окуды аяктап, дипломынды алуын табылады.  Ол максатка жету ушин де санаулы айлар калды. Белинди бекем буып, максатына жететин куш-жигерди оз бойыннан таба аласын. Егер анан конырау шалып, омирине шагымданатын болса, оган деген жылы созинди аяма, онымен косылып жыламай, анана эмоциялык колдау бергенин дурыс болар. Барлыгына шыдамдылык кажет. Казакта айтады гой "Жас оспейди ме, жарлы байымайды ма", сенин де бауырларын осип, беделди азамат болатын, отбасына береке енентин кундер де келеди.

Егер де тагы сурактарын болатын болса, осы сайтта маган арнаулы сурак жолдауына болады.

Саган шыдамдылык пен максатка деген ынта тилеймин!

Касымжанова Анар Алиакпаровна, психолог г. Алматы