Баламды калай умытам?

Жанат 28.03.2013

Салеметсиздер ме? Сиздердин комектериниз катты керек болып тур. Жасым 27-де. турмыста-5 жыл. Биринши балам 5-ке толады. Аллага шукир дени сау. 2-ши балам Синдром Дауна ауруымен туылды. Ешкимнин басына бермесин!Жуктилик кезинде ештене аныкталмаган.Босанган сон билдик. Бул хабарды есту баримизге ауыр тиди.Бала али ауруханада, мен али кормедим. Себеби кесир тилигинен сон бирден операция жасауга баска ауруханага алып кетипти. Казир жагдайы жаксы. Коркынышты тус корип жаткан сияктымын. Есимди али жинай алмай журмин. Семьямызбен акылдаса келип баланы балалар уйне откизу керек деп шештик. Себеби мен ол баланы бага алмайтын сияктымын, каражат жагы тагы бар. Ол балага ерекше кутим керек. Уй-жайымызда жок. Канша киын болсада солай дурыс сиякты. Бирак журегим ауырып ойымнан бала шыгар емес. Откизссек омири не болады, озимиз баксак бага аламыз ба? Омиримиз не болмак? Ол баланы умыта аламыз ба жок па? Жолдасымнын да козинен мун корем. Бирак маган билдиргиси келмейди. Не истеген дурыс болады екен? Комектесиниздерши! Алдын ала рахмет.

Жаннат,салеметсизбе. Жазып отырган окиганыз онай емес, бырак бул жагдай казырге кезде жиы болып жаткан нарсе. Даун балалардын естеры дурыс, жане ешкандай  куулык пен отырык оларда болмайды. Туганда балалар кандай таза боп туылса сондай  ойлары мен кылыктары да таза боп калады. Бул жагдай сыздердын отбастарынызга быр сынау жагдай болып тур. Озиниз жазып отырсыз, журегым аурып тур деп, ана сезим деген оте керемет,жане оте мыкты сезымнын бири деп саналады. Озиниз айтып отырсыз, бул баланы быз  асыраймаймыз деп, бырак,ол бала сау болып туылганда,сыз оны  асырауга жагдаыныз келетын бе?. Бул шешымды  тек кана оздерыныз шешулерыныз керек.  Бул да омирдын сизге быр берген киыншылык болып турса да, оны оз мындетынызге  алу,жок алмау,тек кана сыз озыныздын шешымы кабылдану керек. Мен сизге оны алыныз, асыраныз деп те айталмаймын, алманыз де деп айтамаймын. Тек сизге айтатыным, Даун балалардын да омирсуруге какы бар. Ондай бала  атакты адамдарда да бар, онын бири Ирина Хакамада деген Рассей де туратын бурын министр болган кысы,Маша деген кызы бар, ол да Даун аурымен туылган,озы тарбиелеп отыр.   Ишинызден шыккан бала гой, сыздын  ойыныз де, журегыныздын киналганыннда тусынемын. Маган быр рет келалсаныз жеке кездескенге, бул жагдай туралы,жане Даун балалардын калай  туратындарын бырге талкылап, ар жагын карап быр кортыныс жагдайга келетынедыныз. Бул жагдайдында шешимы табылады,омирде баре болады, катты  ойга кетып, денсаулыгынызды нашарлатпаныз. Ар нарсеге  жауапкершыликпен караныз, омирде  ар жагдайлар кездеседы. Озыныз жаксылап ойланыныз,асыкпаныз. Сау саламат болыныз. Менде казакша клавиатура жок болгансон кей быреу создер дурыс жазылмай жатыр, оган кешырым сураймын сизден.

Джаманкозова Билимкан Курмангаджиевна

Саламатсиз бе, Жанат. Мен мумкиндиги шектеули балалармен жумыс истедим. Кез-келген балага ата-анасынын жылулыгы, мейирими керек. Жанат сиздин колыныздан барлыгы келеди.